1. Загальні вимоги до місця проведення змагань.
Вимоги до місця проведення змагань:
1) покриття поля для змагань має бути рівним, не слизьким, не дуже твердим;
2) розміри поля змагань залежать від програми змагань;
3) мінімальний розмір зони старту (або накопичувальної зони) – 5 метрів від лінії старту.
Учасникам змагань, що не виступають у даний момент, заборонено підходити до стартової зони (визначається за лінією старту) ближче 5 метрів. В цій зоні також забороняється знаходитись спортсмену, який виступає наступним за чергою. У разі фіксації подібного факту спортсмен – порушник дискваліфікується.
Глядачам, фотографам, пресі заборонено знаходитись ближче одного метру від зовнішньої лінії розмітки поля.
2. Програми змагань з дог-фрізбі.
Змагання з дог-фрізбі проводяться за програмами:
1) кидки на точність;
2) кидки на дальність;
3) фрізбі-фрістайл.
3. Суддівська бригада.
Суддівська бригада складається мінімум з 3 суддів. У програмі фрізбі-фрістайл суддівська бригада складається мінімум з 4 суддів на чолі з головним суддею змагань. У програмах з передбаченою стартовою лінією призначається суддя на старті.
4. Присутність на полі під час виступу.
Під час виступу тільки один спортсмен і його собака можуть бути присутніми на полі в конкретний проміжок часу. Ніхто сторонній не може навмисно торкатися собаки або диска під час виступу пари. Порушення цього пункту фіксується головним суддею змагань, який приймає рішення щодо дискваліфікації порушника.
5. Право виступу у кожній програмі.
У кожній програмі спортсмен має право виступити не більш, ніж з двома собаками.
6. Ростові категорії собак.
Розподіл собак за ростовими категоріями не передбачений. Всі собаки знаходяться в одній загальній ростовій категорії.
7. Вік собак для участі у виступі.
Для собак, чий вік точно не відомий, спортсмен має спиратись на висновок ветеринара щодо віку.
8. Вимоги до стану здоров’я собак.
Суки, що пустують, до змагань не допускаються. У випадку приховування спортсменом від суддів цього факту пара дискваліфікується. Хворі собаки і вагітні суки не можуть брати участь у змаганнях.
9. Участь собак з дефектами розвитку.
За рішенням судді допускається участь собак з дефектами розвитку або будови лише у разі, якщо це не спричиняє проблем собаці або спортсмену під час виступу та не веде до ризику отримання травм.
10. Вимоги до предметів екіпіровки собак.
На змагання не допускаються собаки з будь-якими видами електронних нашийників, строгих нашийників, зашморгів, шлейок і предметами екіпіровки, які заважають вільному руху собаки і можуть спричинити травмування спортсмена або собаки.
11. Пошкодження або забруднення майданчику під час виступу.
Якщо під час виступу собака пошкодив або забруднив майданчик в середині або поза його межами, але в межах змагального поля, час виступу негайно зупиняється. Спортсмен не може продовжувати подальший виступ. У залік зараховується кількість балів, отриманих парою, що виступає, до цього моменту. Спортсмен зобов’язаний негайно усунути наслідки інциденту. У разі невиконання цієї вимоги спортсменом, він дискваліфікується на цих змаганнях у цій програмі з нульовим результатом.
12. Щодо агресії собак.
Агресія собак на змаганнях неприпустима. В разі прояву собакою агресії до людини або іншого собаки у полі зору головного судді (до, під час, після змагань, до закінчення нагородження) такі собака і спортсмен дискваліфікуються, результат їхнього виступу анулюється. Можливе попереднє винесення суддею одного попередження. Термін дискваліфікації встановлюється головним суддею і залежить від тяжкості наслідків проявленої агресії (від анулювання результату в цій програмі до необмеженого часу).
13. Марки та види дисків, дозволені для використання.
Дозволено будь-які диски, створені спеціально для гри з собакою, безпечні, функціональні.
14. Право на запасний диск.
Спортсмен має право принести запасний диск і віддати його судді на лінії старту. Якщо під час виступу основний диск буде пошкоджений, спортсмен має право його замінити в будь-який момент протягом виступу. Для цього він має передати пошкоджений диск судді, перш ніж продовжити виступ. Час виступу в цьому випадку не зупиняється, рішення щодо заміни диска залишається на розсуд спортсмена. З дозволу головного судді змагань можлива заміна диска за межами зони старту.
15. Предмети в руках спортсмена або в межах зони старту.
З дозволу судді змагань в руках спортсмена під час виступу або в межах зони старту, окрім заявленого на цей виступ диска, може знаходитись тільки рушник або подібне м’яке пристосування для очищення диска. Дозволяється очищати диск під час виступу. Спеціально для цього час не зупиняється. Наявність інших предметів в руках спортсмена або в межах зони старту під час виступу веде до зняття пари з цієї програми з анулюванням результату.
16. Зупинка виступу з незалежних від спортсмена і його собаки обставин.
У випадку, якщо час виступу зупинено з незалежних від спортсмена і його собаки обставин, він може продовжити виступ, як тільки з’явиться можливість відновити змагання. Час може бути пущено заново на прохання спортсмена тільки за колегіальним рішенням всіх суддів, щоб уникнути ситуацій, в яких змагання можуть бути перервані кимось навмисно для поновлення старту.
Якщо змагання були перервані в результаті непереборних обставин, в разі поновлення виступу пари слід керуватись правилом: виступ починається з початку, якщо на момент інциденту минуло менше половини часу виступу і поновлюється з часу зупинки, якщо на момент інциденту минуло більше половини часу виступу.
17. Нарахування балів.
Кількість балів за кожен кидок і загальний результат виступу пари визначається головним суддею змагань і не може обговорюватись спортсменами або бути оскарженим.
18. Класи у програмі “кидки на точність”.
Програма “кидки на точність” передбачає розподіл на такі класи:
1) “відкритий” клас (допускаються спортсмени з собаками віком від 12 місяців);
2) клас “новачки” (допускаються спортсмени з собаками, що не отримали кваліфікацію у класі “новачки” або у класі “прогрес”, а також спортсмени з молодими собаками віком до 1 року);
3) клас ”прогрес” (допускаються спортсмени з собаками, що не отримали кваліфікацію у класі “прогрес”, а також допускаються спортсмени з молодими собаками віком від 10 місяців).
Поле змагань має бути прямокутної форми з мінімальними розмірами 50 м в довжину, 18 м в ширину для “відкритого” класу, 18 м в довжину, 18 м в ширину для класів “новачки” та ”прогрес”. Розмічається центральна зона (смуга завширшки 4,5 метри, розмічена посередині поля на всю його довжину).
19. Умови і порядок виконання вправи у “відкритому” класі програми “кидки на точність”.
Спортсмен може використовувати тільки один диск за весь час виступу.
На виступ пари спортсмен – собака в цій програмі відводиться 90 секунд.
Спортсмен і його собака мають знаходитись за стартовою лінією до того, як суддя змагань дозволить початок виступу.
Після дозволу судді на початок виступу відлік часу починається з моменту перетину стартової лінії собакою та/або диском.
Бали зараховуються тільки якщо собака спіймав диск до того, як він торкнувся землі.
Кидок зараховується, якщо під час лову диска хоча б одна лапа собаки знаходилась всередині меж змагального поля. Якщо лов стався рівно на межі двох зон, зараховується та, що ближче до стартової лінії.
Якщо собака спіймав диск в стрибку (всі його чотири лапи знаходились під час лову в повітрі), до балів, отриманих за кидок, додається бонус 0,5 бали, а зона лову визначається за точкою приземлення задніх кінцівок собаки.
Бали за кидок нараховуються у відповідності до Таблиці 1 Додатка 7.
Кидок поза розміткою ширини поля (18 метрів) приносить 0 балів. Кидок диска за межі лінії 45 метрів, але в межах ширини поля, приносить в разі ловлі 4 бали, бонуси за ловлю диска в повітрі і в центральній зоні не нараховуються.
За 90 секунд спортсмен виконує стільки кидків, скільки може, але тільки п’ять кращих результатів зараховуються загальним результатом виступу цієї пари. Таким чином, після зроблених спортсменом п’ятьох кидків, які виявились результативними, а час виступу не вичерпано, пара може продовжувати виступ і має можливість поліпшити результат.
Під час кидка спортсмен має знаходитись за стартовою лінією. Якщо в момент здійснення кидка, до того, як диск відпущений, стопа спортсмена або її частина торкається лінії, опинилася на лінії або за лінією старту, суддя оголошує “заступ за лінію старту”, цей кидок не зараховується.
Після виконання кидка спортсмен має право переступати лінію старту тільки після спроби лову диска собакою (для повернення диска на старт). У разі перетину лінії старту до моменту лову, спроба не зараховується.
Всі кидки, при виконанні яких диск був відпущений з руки спортсмена до закінчення часу виступу, зараховуються, навіть якщо час виступу закінчився до лову диска собакою або торкання диском землі.
У разі рівності балів двох або більше учасників, найсильнішим серед них вважається той, який в серії кидків має найбільший за балами результат. Якщо різниці немає, призначаються додаткові кидки для розподілу перших трьох місць у змаганні. Для решти учасників у разі рівності балів розподіл місць відбувається за порядком виступу (за жеребкуванням).
20. Умови і особливості виконання вправи у класі “новачки” програми “кидки на точність”.
У класі “новачки” можуть брати участь спортсмени з собаками віком до 1 року та такі, що не отримали кваліфікацію у класі.
Правила змагань схожі з правилами для “відкритого” класу, але диск кидається таким чином, щоб він котився полем (так званий “рол”).
До заліку зараховуються 5 найкращих (найбільш результативних) кидків.
Бали нараховуються лише за зонами, що дають від 0 до 3 балів згідно з Таблицею 2 Додатка 7. За лов диска у центральній зоні нараховується бонус у розмірі 0,5 бали. Кидок поза розміткою ширини поля (18 метрів) приносить 0 балів. Кидок диска за межі лінії 18 метрів, але в межах ширини поля, приносить в разі успішного лову 3 бали, бонуси за ловлю диска в повітрі і в центральній зоні не нараховуються.
Різниця з правилами для “відкритого” класу:
1) ліміт часу на виступ – 60 секунд;
2) спортсмен має право кидати “рол” (котити диск);
3) лов собакою диску в стрибку бонусів не приносить.
Для отримання кваліфікації у класі спортсмен з собакою має набрати мінімум 60 очок.
Спортсмен з собакою, який отримав кваліфікацію у класі “новачки”, з цим собакою у цьому класі виступати більше не може.
21. Умови і особливості виконання вправи у класі ”прогрес” програми “кидки на точність”.
Правила змагань схожі з правилами для “відкритого” класу.
В залік зараховуються 5 найбільш результативних кидків.
Бали нараховуються лише за зонами, що дають від 0 до 3 балів згідно з Таблицею 3 Додатка 7.
Бали зараховуються, тільки якщо собака спіймав диск до того, як він торкнувся землі.
За лов диска у центральній зоні нараховується бонус у розмірі 0,5 бали.
Якщо собака спіймав диск в стрибку (всі його чотири лапи знаходились під час лову в повітрі), до балів, отриманих за кидок, додається бонус 0,5 бали, а зона лову визначається за точкою приземлення задніх кінцівок собаки.
Кидок поза розміткою ширини поля (18 метрів) приносить 0 балів. Кидок диска за межі лінії 18 метрів, але в межах ширини поля, приносить в разі успішного лову 3 бали, бонуси за ловлю диска в повітрі і в центральній зоні не нараховуються.
З метою отримання кваліфікації у класі спортсмен з собакою має набрати мінімум 60 балів.
Спортсмен із собакою, який отримав кваліфікацію у класі ”прогрес”, з цим собакою у цьому класі виступати більше не може. Інший спортсмен може виступати з цим собакою у класі ”прогрес”, але в такому разі спортсмен не може зайняти призове місце незалежно від результатів виступу.
22. Умови і порядок виконання вправи у програмі “кидки на дальність”.
Поле змагань має бути прямокутної форми з максимально можливими для цієї програми розмірами в межах спеціально відведеної для цього змагання ділянки. Зараховується лов диска собакою в межах всієї ділянки. Мінімальні розміри поля: 50 м в довжину, 18 м в ширину.
Жінки і чоловіки змагаються в різних групах.
Допускається участь спортсменів в групі жінок і в групі чоловіків з одним собакою, але не більше одного виступу з цим собакою в групі.
Перед початком змагань для визначення послідовності виступу спортсмени без собаки за чергою роблять по одному кидку диска із стартової зони. Першим буде виступати той, чий диск впав ближче до старту згідно із заміряною відстанню.
В цій програмі учасникам дається три спроби (кидка) з метою виконання кидка на максимальну відстань в межах поля.
За сигналом судді парі дається не більше 30 секунд для початку виступу та для кожної спроби. Відлік кидків і часу розпочинається з моменту перетину лінії старту собакою та/або диском.
Спортсмен може почати виступ після відповідного оголошення суддею.
У змаганнях застосовується правило вільного старту, спортсмен може зробити кидок як до, так і після перетину собакою лінії старту, на свій розсуд.
Якщо в момент здійснення кидка, до того, як диск відпущений, стопа спортсмена або її частина торкається лінії, опинилася на лінії або за лінією старту, суддя оголошує “заступ за лінію старту”, цей кидок не зараховується.
Після виконання кидка спортсмен має право переступати лінію старту тільки після спроби лову диска собакою, для повернення диска на старт. У разі перетину лінії старту до моменту лову спроба не зараховується.
Кидок вважається зарахованим, тільки якщо собака спіймав диск до того, як він торкнувся землі. Зараховується найкращий результат.
Відстань вимірюється від стартової лінії до точки знаходження на землі лап собаки, ближчих до стартової лінії під час лову. Допускається вимір відстані від найближчої до точки лову зони. Якщо диск був зловлений у повітрі, відстань вимірюється до точки приземлення ближчих до стартової лінії лап собаки на полі. На час виміру відстані суддя подає команду припинення кидків.
Розподіл місць здійснюється шляхом порівняння результатів виступів (у метрах). У разі рівності результатів призначаються додаткові 3 кидки для розподілу перших трьох місць у змаганні, для решти учасників розподіл місць відбувається в порядку виступу (за жеребкуванням). Перше місце присвоюється парі з найвищим результатом, чоловікам і жінкам окремо.
23. Вікові обмеження для собак у програмі “фрізбі-фрістайл”.
До участі у програмі “фрізбі-фрістайл” допускаються спортсмени з собаками віком від 12 місяців.
24. Класи у програмі “фрізбі-фрістайл”.
Програма “фрізбі-фрістайл” передбачає розподіл на класи:
1) “відкритий” клас;
2) клас ”прогрес” (допускаються спортсмени з собаками, що не отримали кваліфікацію у класі “прогрес”).
25. Умови і порядок виконання вправи у “відкритому” класі програми “фрізбі-фрістайл”.
Поле для змагання має прямокутну форму з мінімальними розмірами в ширину 40 метрів, довжину 50 метрів.
Пари (спортсмен з собакою) можуть розпочинати виступ з будь-якого кінця поля.
У фрізбі-фрістайлі час виступу учасників суворо обмежений. Максимальний ліміт часу – 2 хвилини. Відлік часу розпочинається з моменту кидка першого диска. Кидок, здійснений до закінчення часу виступу, але який згодом перевищує часовий ліміт, може бути зарахований. Ці бали додаються до загального рахунку виступаючої пари.
Кількість дисків для виступу: від 3 до 10.
Суддівська бригада для фрізбі-фрістайлу складається з чотирьох осіб – по одній для оцінки кожної з категорій: собака, спортсмен, пара, виконані кидки. Кожен суддя нараховує бали, виходячи з 10 максимально можливих з використанням десятих часток балів. Підсумкова максимально можлива кількість балів – 40. Рішення головного судді остаточні.
Суддя, який оцінює дії собаки, присуджує до 2.5 балів за кожний з 4 елементів, виконаних собакою. Підсумкова сума балів – сума балів за виконання всіх чотирьох елементів.
Суддя, що оцінює дії спортсмена, присуджує до 2.5 балів за кожний з 4 елементів, виконаних спортсменом.
Суддя, що оцінює дії пари, присуджує до 2.5 очок за кожен з 7 парних елементів. Підсумкова сума балів нараховується тільки за 4 найкращі елементи.
Суддя, що оцінює виконані кидки, розраховує співвідношення спійманих дисків для пари, помножує на 10.0 для визначення загального рахунку виконання. Для зараховування кинутим (спійманим) диск має бути випущений з руки учасника до того, як собака його торкнеться.
Особливості суддівства змагань за програмою фрізбі-фрістайл викладені у Додатку 8.
Набір балів:
1) якщо пара виконує елемент невдало, отримує мінімум 1 – 1.5 бали з 2.5 можливих (за спробу);
2) якщо пара виконує елемент задовільно з помітними помилками, отримує від 1.5 до 1.7 бали;
3) якщо пара в разі правильного виконання елементу робить невелику помилку, отримує 1.7 – 1.9 бали;
4) якщо пара успішно виконує елемент високої складності, отримує 1.9 – 2.2 бали;
5) якщо пара виконує елемент високої складності відмінно (ідеально), отримує 2.2 – 2.5 бали;
6) новаторство – нові, незвичайні кидки, оригінальні трюки тощо відзначаються додатковим збільшенням балів в будь-якому відповідному елементі суддівства;
7) якщо спортсмен не змінює способу кидків, типи позицій, змушує собаку виключно до високих стрибків та їх кількості, він оцінюється нижче.
Спортсмену нараховуються наступні штрафи за порушення техніки безпеки (зняття очок з рахунку виступаючої пари) у разі створення ним ситуації, що збільшує ризик травматизму собаки:
1) викривлення (собака вигинається настільки, що виникає ризик травми в процесі стрибка, лові або приземленні) – відраховується 1 бал;
2) перегін (лапи собаки торкаються землі в процесі приземлення так, що торс, голова або інша частина тіла вдаряється об землю) – відраховується 2 бали;
3) сильний удар (спина, тулуб, голова або інша частина тіла собаки вдаряється об землю раніше приземлення лап під час стрибка, перестрибування, лову або гальмування) – відраховується 2 бали.
Мінімум двоє з чотирьох суддів мають погодитись на відрахування очок за порушення за правилами накладення штрафу за кожним з вищезазначених покарань.
Пари, у яких були відраховані шість і більше балів за порушення техніки безпеки в один день змагання, мають бути дискваліфіковані.
26. Умови і порядок виконання вправи у класі “прогрес” програми “фрізбі-фрістайл”.
Правила змагань схожі з правилами для “відкритого” класу.
В цьому класі мають право брати участь спортсмени з собаками, які жодного разу не посіли призових місць у змаганнях з фрізбі-фрістайлу у “відкритому” класі та не мають кваліфікації у класі “прогрес”.
Спортсмен не має права виступати у класі “прогрес” з собакою, з яким у цьому класі 3 рази вже посідав призові місця (1, 2 або 3 місце).
Різниця з правилами для “відкритого” класу:
1) під час виконання елементів дозволяється лов собакою дисків у повітрі;
2) дозволяється лов собакою дисків, що котяться (ролів);
3) дозволяється лов собакою дисків, відданих з руки.
Підрахунок балів за кидки здійснюється за умови відпускання диска спортсменом до моменту лову його собакою.