1. Класи та довжина дистанцій.
Команда в канікросі складається із спортсмена, що біжить з одним собакою.
Для класів юнаків, дівчат, юніорів та юніорок дистанція траси не може бути більшою за 1500 м.
Довжина дистанцій:
1) 400 м;
2) 800 м;
3) 1500 м;
4) 3000 м;
5) 5000 м.
Якщо у зв’язку з обставинами, що склалися, трасу необхідно скоротити або збільшити, скорочення або збільшення не може перевищувати 25% у всіх класах.
2. Загальні вимоги до місця проведення змагань.
Змагання з канікросу можуть проводитися як на спортивних спорудах, так і на місцевості. Траса має бути безпечна для собак і спортсменів. Під час прокладання траси особлива увага має приділятися поворотам і тривалим спускам.
3. Вимоги до розмітки траси.
На трасі має бути встановлено достатню кількість чітко помітних знаків, розміщених таким чином, щоб у спортсменів не виникало сумнівів під час вибору напрямку руху. Детальний опис знаків наведено у Додатку 12 до цих Правил.
Лінії старту і фінішу мають бути розміщені таким чином, щоб суддя-хронометрист міг без перешкод фіксувати старт та фініш спортсмена.
Ширина ліній старту та фінішу 5 сантиметрів, колір ліній має контрастувати з кольором покриття. Обидві лінії включаються в загальну довжину дистанцій. Стартовий і фінішний створи позначаються кольоровими прапорцями по обидва боки бігової доріжки. Ширина бігового коридору не може бути менше 2-х метрів.
4. Мінімальні і максимальні температури, рівень вологості.
Визначення температури і вологості повітря здійснюється за 30 хвилин до старту, далі – за рішенням головного судді перегонів. Значення показників термометра і гігрометра фіксуються у протоколі. Термометр і гігрометр мають бути розташовані у зоні видимості, в тіні, на висоті 50 сантиметрів від поверхні землі.
Рішення щодо можливості проведення змагань або змін у програмі змагань з урахуванням погодних умов приймається головною суддівською колегією.
В ході прийняття остаточного рішення до уваги приймається:
1) максимальна температура для змагань з канікросу – + 25°С;
2) температура від + 18°С до + 25°С – дистанція не може перевищувати 1,5 км. У випадку, якщо температура досягла + 18°С, головний суддя перегонів скликує нараду з ветеринарами перегонів з метою прийняття рішення щодо перенесення або скасування перегонів. Рішення ветеринарного лікаря має переважне значення. Здоров’я та безпека собак мають бути основними критеріями в ході прийняття рішення;
3) в залежності від особливостей траси (значний фрагмент траси знаходиться під відкритим сонцем) та інших факторів, головний суддя перегонів може скоротити дистанцію або вжити інших заходів;
4) температура, нижча + 18°C з рівнем вологості менше 85% – стандартні умови змагань.
5. Вимоги до спортсмена.
Учасники перегонів мають бути присутніми на зборах учасників змагань, які проводяться до старту, а також на будь-яких інших зборах, про які офіційно оголошено з метою надання інформації для участі у перегонах. Головний суддя перегонів може зробити виняток для учасників, що запізнилися з незалежних від них причин. В такому випадку учасник несе відповідальність за отримання короткого інструктажу від офіційних осіб до початку змагань.
Учасники не можуть наражати на небезпеку собак, заважати проведенню заходу в цілому. Порушники дискваліфікуються.
6. Вікові обмеження для собак.
До участі у змаганнях допускаються собаки віком з 12 місяців.
7. Інші обмеження для собак.
Будь-який собака, що брав участь в одній з програм їздового спорту, не може бути допущений до участі в іншій програмі в той самий день, за винятком випадків, якщо однією з програм є канікрос або естафета.
До початку змагань допускається заміна раніше заявленого собаки.
8. Змагальне спорядження.
Протягом перегонів спортсмен зобов’язаний мати на собі номер встановленого Організатором зразка.
Все спорядження має бути схвалене суддівською колегією. Головний суддя перегонів має право перевірити будь-яке спорядження. Учасники особисто несуть відповідальність за відповідність їх спорядження вимогам і Правилам.
Взуття учасника змагань не може бути небезпечним для собак. Взуття з жорсткими шипами заборонено.
Заборонено використовувати нашийники і намордники, які можуть призвести до задухи собаки. Заборонені батоги.
Шлейка для собаки обов’язкова. Всі шлейки мають бути виготовлені з еластичного матеріалу з м’якою підкладкою в області шиї і грудей собаки та підходити за розміром.
Собака має бути постійно пристебнутим до спортсмена потягом з амортизатором. Потяг має бути прикріплений до спортсмена поясом або будь-яким іншим спорядженням за типом шлейки (завширшки не менш ніж 7 см на спині). Заборонена наявність гака будь-якої форми або металевого кільця на кінці потяга з боку спортсмена. Довжина потяга з амортизатором в розтягнутому стані не може бути меншою за 2 метри і більше 3 метрів.
Потяг (буксирувальний трос) має бути оснащений швидкороз’ємним карабіном для екстреного від’єднання або іншим швидкороз’ємним пристосуванням.
Категорично заборонені виготовлені з ланцюгів потяги та інше спорядження. Мотузяне обладнання не має бути небезпечним для собак і має бути схвалене головним суддею перегонів. Заборонено кріпити потяг, що з’єднує собаку зі спортсменом, за нашийник.
Обладнання має бути доступне для огляду посадовими особами перед і після перегонів.
Всі учасники самостійно несуть відповідальність за відповідність свого спорядження усім встановленим правилам.
Організатор перегонів може встановити додаткові обов’язкові вимоги і правила щодо спорядження для безпеки.
За рішенням організатора може бути введено додаткове обов’язкове обладнання. Перелік такого обладнання має бути вказаний у запрошенні на перегони.
Учасники та обладнання мають бути доступні для огляду на стейк-ауті або в зоні стоянки транспортних засобів мінімум за 10 хвилин до запланованого часу старту, якщо інше не визначено головним суддею перегонів.
Після проведення огляду заборонені будь-які дії з обладнанням без дозволу головного судді перегонів або іншої уповноваженої офіційної особи.
Огляд запряжених собак має бути закінчений не пізніше, ніж за 6 хвилин до запланованого часу старту.
Проведення огляду не може створювати перешкод для спортсменів, які стартують і фінішують.
9. Правила старту-фінішу.
Стартові інтервали: 0.5 або 1 хвилина.
Організатори можуть прийняти рішення щодо встановлення більшого стартового інтервалу.
До стартового сигналу учасник і собака мають знаходитися перед стартовою лінією.
За вказівкою судді-стартера “На старт!” спортсмен підходить до лінії старту (собака на пристебнутому потязі) і приймає будь-яке зручне положення, але так, щоб собака і спортсмен не перетинали лінію старту.
Після фіксації спортсмена суддя подає команду “Увага!”, а через
2-3 секунди робить постріл зі стартового пістолета або подає команду ” Руш!” з одночасним відмахуванням прапорцем.
Спортсмену дається 2 хвилини з моменту подачі суддею-стартером першої команди “На старт!”. У випадку фальстарту спортсмену дається 1 хвилина на те, щоб здійснити повторний старт. Фальстартом вважається перетинання лінії старту спортсменом або собакою до сигналу судді-стартера до подолання траси. Допускається не більше двох фальстартів. За третій фальстарт спортсмен дискваліфікується у виді програми рішенням судді-стартера.
Хронометраж має здійснюватися з точністю до однієї десятої секунди без будь-яких поправок. У ході проведення естафет фіксується не лише час команди в цілому, але й час, показаний кожним з учасників.
Якщо дві команди показали однаковий час, порядок наступного старту таких команд визначається як зворотний щодо порядку їх старту у попередньому етапі. Команди, які показали однаковий час у всіх перегонах, обидві посідають одну фінішну позицію.
Стартова зона має передбачати наявність стартового коридору для кожної команди. Відстань між стартовими коридорами має бути близько двох метрів. Довжина стартового коридору має бути близько 80 метрів. Кінець стартової зони має бути позначений лінією.
Відстань між стартовими лініями має бути не менше 10 метрів.
Спортсмен не може задавати темп собаці, рухаючись попереду, або будь-якими іншими способами примушувати її до бігу. Дозволяється заохочувати собаку голосом. Забороняється використовувати команди, що спонукають собаку до агресії, а також неспортивні вираження і ненормативну лексику.
Суворо заборонено тягнути собаку або будь-якими іншими способами примушувати собаку рухатися уперед. Спортсмен не може тримати потяг в руках.
Якщо собака відмовляється або втрачає здатність рухатися уперед, спортсмен знімається з дистанції на даному етапі.
На прямих ділянках траси (через 10 метрів після закінчення віражу) спортсмену не дозволяється обганяти собаку. Обгін фіксується за наявністю просвіту між спортсменом і передньою частиною корпусу собаки. За обгін собаки на прямій ділянці траси спортсмен штрафується.
Команда, що не звільнила стартовий коридор (мінімальна дистанція – 30 метрів) до стартового часу наступної команди, може бути дискваліфікована.
У парних стартах наприкінці стартового коридору і в будь-якому іншому місці, де два коридори траси сходяться в один, перевагу на дорозі має той учасник, чий собака знаходиться попереду.
Час, витрачений на проходження дистанції, фіксується в момент перетинання фінішної лінії останнім з пари спортсмен-собака. Інші методи обліку часу можливі, якщо учасники або керівники команд були про це офіційно проінформовані до першого старту на перегонах.
Фінішна зона, де застосовується правило “Без права на перевагу”, має бути завдовжки 150 метрів.
Оцінкою спортсмена є час проходження траси з доданими штрафними секундами за порушення. Кількість штрафних секунд визначається за Таблицею 1 Додатка 13.
Учасник, який показав найкращий підсумковий час у своєму класі, оголошується переможцем.
У разі рівного часу учасники посідають однакову фінішну позицію.
10. Правила проходження трас.
Учасник має пройти всю трасу, встановлену організатором перегонів.
Якщо собаки зійшли з траси, спортсмен зобов’язаний повернути їх на трасу в те місце, з якого вони зійшли.
Учасникам заборонено створювати перешкоди іншим гонщикам.
Під час обгону команда, яку обганяють, зобов’язана забезпечити можливість безперешкодного проходу команди, що обганяє. За командою “Трасу!” учасник і собака мають притиснутися до одного боку траси і сповільнити швидкість.
В разі масового старту учасники одного класу мають разом чекати сигналу старту, утримуючи собак за нашийники або шлейки. У разі великої кількості учасників має бути створена достатня кількість ліній старту. Заздалегідь розставлені (посіяні) учасники, якщо такі є, мають стояти в перших лініях.
Командам може бути надана рівна допомога з боку посадових осіб, які перебувають на позначених на трасі пунктах, відповідно до рішення головного судді перегонів.
11. Додаткові правила.
Кожен учасник може мати резервних собак, яких має право вибирати для участі перед стартом для відповідності мінімальним і максимальним вимогам класу. Організатори мають встановити максимальну кількість резервних собак для кожного класу.
Організатори перегонів можуть встановлювати додаткові вимоги та обмеження, які відповідають місцевим умовам та не суперечать загальним вимогам до забезпечення безпеки тварин.
12. Контрольні пункти та зупинки на відпочинок.
Заборонено залишати будь-яке сміття на трасі. Все сміття має бути доставлено до фінішу, контрольних пунктів або інших точок, визначених організаторами.
Стоянки і зупинки на відпочинок мають бути обладнані за межами траси. Собаки та обладнання не можуть залишатися на трасі. Спортсмен не може залишатися на трасі більше за необхідний час.
Контрольні пункти, стоянки і зупинки на відпочинок мають бути приведені у порядок і почищені командами перед виходом на трасу.
Учасники мають відмітитись на контрольних пунктах перед продовженням руху.
У випадку відсутності на контрольному пункті посадової особи, і організатором не були надані вказівки щодо цього контрольного пункту, спортсмен зобов’язаний самостійно подбати про підтвердження відвідання цього контрольного пункту, оповістити щодо цього офіційних осіб на наступному контрольному пункті.
Головний суддя перегонів, офіційна особа або ветеринар перегонів можуть зняти команду або собаку з перегонів через неможливість завершення дистанції.